Vöröslencse-leves zöldségekkel
Mint azt már többször írtam (itt a blogon is és Instagram oldalamon is), mi nagy leveses család vagyunk, nálunk a leves mindennapos étek. 🙂 Én már gyerekként is nagyon szerettem a leveseket, nincs is olyan főétel, ami előtt ne esne jó egy finom kis leves. Szerintem. 🙂 Krémlevesek, gyümölcslevesek, zöldséglevesek száma végtelen, mindig variálom, sosem unalmas. Szerencsére kislányom is nagy leves rajongó, aminek nagyon-nagyon örülök, hisz rengeteg hüvelyest, zöldséget és gyümölcsöt megeszik ilyen formában, ami szerintem nagyon jó dolog. Bár nem hiszem, hogy csak a szerencsének van köze hozzá, hisz itthon ezt látja, hogy Anya és Apa mindig eszik levest (sőt a nagyszülők is), így ő is eszi és szereti is.
Amint azt már az előbb is írtam, kislányom is nagy leves rajongó, sokszor ebédre „csak” egy jó nagy adag levest eszik és ilyenkor a második már nem csúszik annyira. De ezért nem szoktam idegeskedni, mivel általában elég tartalmas leveseket készítek (pont ezért 🙂 ), így csupa-csupa jó dologgal telik meg a kis bendője. 🙂 Egyébként annyi “érdekesség” azért van a dologban, hogy leves formájában tényleg szinte mindent megeszik, zöldségeket, hüvelyeseket egyaránt, viszont pl. ha lencsefőzeléket készítek, akkor abból 3-4 kanálnál nem jutunk tovább. Levesként meg még repetázik is belőle. 🙂
Tipp
A lencsét nagyon szeretem/szeretjük, általában többfélét is tartok itthon egyszerre, a vöröslencse az állandó repertoárba tartozik. Nem csak azért, mert nagyon finom és egészséges, hanem mert nagyon könnyű elkészíteni, felhasználni. Mivel nincs héja, ezért nagyon gyorsan, 15-20 perc alatt megfő, és nem kell előtte beáztatni sem. Pont ezért, ha utolsó pillanatban találom ki, hogy ennénk egy jó vöröslencse levest vagy főzeléket vagy fasírtot (aminek a receptjét szintén hozom nemsokára 😉 ), akkor sem esek kétségbe, hisz pillanatok alatt elkészül minden, nem kell az áztatással még időt húzni. Igaz, pont azért, mert nincs héja, főzés után kicsit szétesik, de ez egyáltalán nem zavaró szerintem. 🙂
Ez a leves egy igazi téli leves, testet-lelket melengető fűszeres finomság. Hozzávalók tekintetében egyáltalán nincs benne semmi extra, minden beszerezhető egy átlagos élelmiszerboltban. Télen, hideg, zord időben szerintem még azok is esznek egy-egy tányér forró levest, akik amúgy nem igazán nagy leves rajongók. Az egyik legjobban melengető étek szerintem egy nagy tál, gőzölgő leves, mikor az ember teljesen átfagyva hazaérkezik a kinti mínuszokból.
Azonban bárhogy is állj a levesekhez, ezt a zöldséges vöröslencse levest ne hagyd ki! Nagyon könnyű elkészíteni, az ízélmény meg magért beszél. 🙂 Még amúgy is nagyban tombol a tél, hol kicsit enyhébb, hol fagyosabb időjárással ugyan, de a “forró leves szezon” még mindenképpen tart. 🙂 🙂
Hozzávalók 4 főre:
- 2 szál sárgarépa
- 2 szál fehérrépa
- 1 fej hagyma
- 4-5 db krumpli
- 200 g vöröslencse
- 1 csokor petrezselyem
- 2 ek olívaolaj
- 1 db vegán zöldségleveskocka
- só, bors ízlés szerint (leveskockában is van só!)
- 1 tk őrölt pirospaprika
- 1 tk őrölt kömény
- 1 tk őrölt koriandermag
- 1,5 tk őrölt kurkuma
- 1/2 tk őrölt gyömbér
- 1-2 db babérlevél
- 2 liter víz
Elkészítés:
- A répákat, krumplit és hagymát hámozzuk meg és kockázzuk fel. A hagymát egész apróra, a többit nagyobb darabokra.
- Öntsük bele egy lábasba az olívaolajat, tegyük bele a hagymát és a répákat, majd kezdjük el melegíteni, közben kevergessük, hogy ne égjen le.
- Mikor már forrósodik, vegyük vissza közepesre a hőfokot és adjuk hozzá a babérlevél és a só kivételével a fűszereket, tehát a borsot, pirospaprikát, köményt, koriandert, kurkumát és a gyömbért, majd keverjük jól össze.
- Tegyük hozzá a krumplit és a lencsét, öntsük fel a vízzel, dobjuk bele a leveskockát és a babérlevelet, majd jól keverjük el. Ha a leveskocka elolvadt, kóstoljuk meg, hogy mennyire sós, ha nem eléggé, akkor sózzunk még.
- Közepes lángon főzzük meg a levest. Akkor van kész, ha a zöldségek és a lencse megpuhult.
- Tálaláskor szórjunk a tetejére friss, apróra vágott petrezselyemet.