Gombakrémleves – karácsonyi menü I.
Úgy gondoltam, hogy idén az adventi időszakban a szentesti menü egy-egy fogását osztom meg veletek vasárnaponként. Eddigi években általában egy-egy finom karácsonyi sütemény, édesség, desszert receptjét hoztam nektek, de talán nem árulok el titkot azzal, hogy én nem vagyok egy nagy édesszájú, így engem inkább a sós ételek hoznak „lázba”, nem az édesek. 🙂 Persze ezzel nem azt mondom, hogy nem szeretem az édességeket, mert ez nem lenne igaz, inkább csak azt, hogy sokkal több sós receptem van, mint édes. 🙂
Ezt a menüt pár éve állítottam össze az akkori szentestére és olyan nagy sikere lett, hogy azóta kicsit módosítva, továbbfejlesztve, variálva, de minden évben hasonlót készítek. 🙂 Természetesen ti is variálhatjátok kedvetek és ízlésetek szerint. Egyik fogásban sem lesz semmi nagyon extra hozzávaló, inkább csak több fajta alapanyagot használtam egyszerre, amit lehet egy átlagos nap nem mind használnék fel.
Ez a mennyei gombakrémleves is 4 fajta gombából – rókagomba, shiitake, csiperke, laska – készül, ez benne az “extra”, az ízek kavalkádja, de természetesen bármelyik cserélhető vagy akár elhagyható, ha épp nem szeretjük vagy nem találunk. Szerintem nagyon finomak így együtt, mindegyik ad hozzá egy kis pluszt, ettől lesz más, mint egy hétköznapi, egy fajta gombából késztül krémleves.
Gombák
A gombák nagyon egészségesek, de szerintem ezzel nem mondok semmi újat. 🙂 Aki rendszeren olvassa a receptjeimet, az ezzel a mondattal szinte mindegyik bejegyzésben találkozik, csak épp a gomba szót cserélem az épp akkor bemutatott alapanyagra. 🙂 De hát most mit tegyek, a növények valóban nagyon egészségesek, mindegyikük más-más szempontból, de összességében mégis az egész szervezetünkre jótékony hatással vannak. 🙂
Rengeteg előnye van annak, ha az ember rendszeresen fogyaszt gombát, nagyon jól támogatja az immunrendszert és kiemelkedő szerepe van a rák megelőzésében, illetve a már rákos sejtek ellen is jól felveszi a harcot. Ami viszont bennem nagyon megragadt még a gombákkal kapcsolatban, azt anno Dr. Michael Greger “Hogy ne halj meg” c. könyvében olvastam. Létezik egy ergotionein nevű aminosav, aminek nagyon fontos sejtvédő szerepe van az emberi testben. Ennek a aminosavnak elképesztően erős antioxidáns tulajdonsága van, ugyanis nagyon mélyre, DNS szintig tud jutni a sejteken belül, és ott kifejteni jótékony hatását a szabad gyökök ellen. Ilyen mélyre jutni csak nagyon kevés antioxidáns képes. Tehát ha ettől az aminosavtól megfosztjuk a szervezetünket, akkor azzal felgyorsítjuk a DNS károsodást és a sejthalált. (Mert nincs, ami ennyire belülről védené a sejtjeinket.)
Ezt az aminosavat az emberi szervezet nem képes előállítani, tehát kintről, azaz a táplálkozásunkkal kellene bevinnünk (igen, tudom, van még jó pár ilyen aminosav, csak a gombák témakörében ezt emeltem ki). És gondolom akkor már kitaláltátok, hogy mely élelmiszercsoportban találták meg ennek az aminosavnak a legmagasabb szintjét. Igen, a gombákban. 🙂 Ez az aminosav hőálló, tehát sütve és főzve is benne marad a gombákban, ami azért elég jó hír, mert szerintem kevesen eszik a gombákat nyersen. 🙂 (Azt hiszem nem is igen jó nyersen enni őket, kimondottan jót tesz a gombáknak egy kis hőkezelés.) Szóval, ha másért nem, sejtjeink maximális védelme érdekében érdemes lenne rendszeresen beiktatni a gombát az étrendünkbe.
Ez a leves egy nagyszerű választás lehet hozzá, főleg, aki mondjuk az állaga miatt nem eszik gombát (nyálkásnak, gumiszerűnek tartja sütés-főzés után). Itt főzés után a gombák le vannak turmixolva, tehát egy mennyei krémleves formájában csak az ízviláguk marad meg minden egyéb jótékony hatásaikkal együtt. 🙂
Hozzávalók:
- 10 g szárított rókagomba (beáztatva 100 g frissnek felel meg)
- 100 g shiitake gomba
- 200 g barna csiperke
- 200 g laskagomba
- 1 fej hagyma
- 3-4 gerezd fokhagyma
- 1 tk majoranna
- 1/4 tk őrölt bors
- 1 zöldségleveskocka
- 1 ek olívaolaj
- 1 kis doboz (250 ml) zabtejszín
Elkészítés:
- A rókagombát áztassuk be legalább 30 percre, mielőtt felhasználnák.
- A gombákat tisztítsuk meg és vágjuk nagyobb darabokra.
- A hagymákat hámozzuk meg, vágjuk nagyobb kockára, darabokra és egy lábasban kevés olajon kezdjük el pirítani.
- Amikor megkaramellizálódtak, adjuk hozzá a fűszereket, a gombákat és pirítsuk együtt az egészet pár percig.
- Öntsük fel 1 bögre vízzel (nem kell túl sok, mert a gomba is fog levet ereszteni), majd dobjunk bele egy leveskockát és főzzük puhára.
- Amikor megpuhultak a gombák (kb. 15-20 perc), öntsünk bele egy doboz növényi tejszínt és botmixerrel turmixoljuk simára (vagy át is önthetjük egy mixerbe).
- A leves kész, tálalhatjuk is. Piríthatunk a tetejére plusz gombákat, magokat ízlésünk szerint.