Csicseri”fasírtok”
A csicseriborsó egy univerzális hüvelyes. Ezerféleképpen elkészíthető, rengeteg formában ehető, sós és édes verzióban egyaránt. Én nagyon szeretem, mindig tartok itthon konzerv, száraz és liszt formában is. Igazából nem is nagyon tudom, hogy mi az, amit még nem készítettem csicseriborsóból, lehet azt egyszerűbb lenne felsorolni. 🙂 Szinte minden kihozható belőle, saláták, raguk, köretek, feltétek, nasik, mártogatósok, lisztjéből kenyérfélék, sütemények és ami a szuper, hogy főzőleve is nagyon jól hasznosítható!
A varázslatos csicserilé 🙂
Igen, jól olvastátok, a főzőleve! Ugyanis az is nagyon értékes, (angolul ez az aqua faba vagy chickpea brie), tojáshab helyettesítésére tökéletes. Ugyanúgy fel lehet verni habbá és így számos tojáshabos édesség vagy éppen sósság 🙂 elkészíthető vele. Én is gyártottam már belőle kuglófot, brownie-t, muffin tetejére habot (konyhai fáklyával szintén meg lehet karamellizálni, mint a tojásos verziót!) és csokimousse-t is, ami elképesztően finom volt, nem beavatottaknak egyáltalán nem tűnt fel, hogy nem tojáshabbal készült. De teljesen jól készíthető vele macaron, habcsók és pavlova torta is.
Csicseri, a szuperfood
A csicseriborsó tulajdonképpen egy szuperélelmiszer, mert amellett, hogy változatosan fel lehet használni, az élettani hatása sem elhanyagolható! Sőt! Élelmi rostokban és vitaminokban gazdag, jó az emésztésnek és amit még kiemelnék, hogy magas a folsav tartalma, ami kismamáknak nagyon jó hír, mert várandóság alatt a folsav utánpótlásra nagyon oda kell figyelni.
Tippek
Ezeket a csicseris “fasírtokat” vagy labdácskákat, kinek hogy tetszik, szintén univerzálisan fel lehet használni. Én általában főzelékek mellé készítem feltétnek, de önállóan is megállja a helyét más köretekkel, pl. salátával, krumplipürével, grill zöldségekkel, stb. főételnek, sőt, ha nagyobb adagot készítünk és nagyobb labdákat gyúrunk, akkor még vegán hambi “hús” is lehet belőle. Ha kéznél van minden hozzávaló, villámgyorsan összeállítható és szinte perceken belül tálalható is.
A receptben a a ketchup és a BBQ szósz helyettesíthető egymással, a BBQ szósztól kicsit füstösebb íze lesz, amit én szeretek, de aki nem rajong ezért az ízvilágért, az hagyja ki és tegyen 2 kanál ketchupot helyette. De fordítva is teljesen jó, két kanál ketchup helyett mehet két kanál BBQ szósz. Ha nincs BBQ szószunk és két kanálnyi mennyiség miatt nem is akaruk venni, de szeretjük a füstölt ízt, akkor füstölt paprika porral is helyettesíthetjük (két kanál ketchup + 1/4 tk füstölt paprika por) bár véleményem szerint a BBQ szószhoz könnyebben (és szerintem olcsóbban) hozzájutunk, mint a füstölt paprika porhoz.
Hozzávalók (kb. 10-12 db-hoz):
- 1 ek ketchup
- 1 ek BBQ szósz
- 1 ek tamari vagy szójaszósz
- 200 g / 1 bögre főtt csicseriborsó leszűrve (konzerv is tökéletes, de levét tegyük el!)
- 150 g / 1 bögre főtt barna rizs
- 3 ek tápióka vagy nyílgyökér liszt/keményítő
- 1/2 tk őrölt kömény
- 1/4 tk só (ha a tamari vagy szójaszósz nagyon sós volt, nem kell)
- bors ízlés szerint
Elkészítés:
- A ketchupot, a BBQ szószt és a tamari szószt (vagy szójaszószt) keverjük össze egy kis tálkába és tegyük félre.
- Öntsük egy keverőtálba a lecsöpögtetett csicseriborsót és törjük össze krumplinyomóval vagy villával.
- Tegyük hozzá az összes többi hozzávalót, tehát a rizst, a lisztet, a köményt, a sót, borsot és a ketchupos keveréket.
- Keverjük jól össze, akár kezünkkel is gyúrhatjuk, és ha összeállt, formázzunk belőlük kis lapos golyókat.
- Egy serpenyőben melegítsünk 2 ek olívaolajat és süssük a golyók mindkét felét közepes hőfokon 3-4 percig, amíg aranybarnás színt kapnak.