Balzsamecetes-hagymás sült cékla

Balzsamecetes-hagymás sült cékla

Cékla? Na ez akkor biztos nem lesz valami izgalmas… Remélem egyre kevesebben vagytok kedves Olvasóim, akik így állnak a céklához és ehhez a bejegyzésez. 😉 Sajnos a cékla egy eléggé méltatlanul mellőzött zöldségünk, és ha esszük is, többnyire csak savanyúságként. Pedig ennél jóval sokoldalúbb a felhasználása. Nekem, személy szerint, az egyik kedvenc zöldségem, minden formában meg tudom enni, sőt, már hosszú évek óta a családi kiskertünkben is állandó „növendék”, a termesztett alapzöldségeink közé tartozik. Szinte minden része ehető, mikor még zsenge, fiatal, akkor a levelét salátának használom fel.  

Balzsamecetes-hagymás sült cékla hozzávalói
Cékla és hagyma – a két fő összetevő

Egészségre gyakorolt hatása egyáltalán nem elhanyagolható, tudtátok például, hogy szuperfoodnak is nevezik? A cékla tele van mindenféle jósággal, ami a szervezetünkre jótékonyan hat. Van egy jellegzetes „cékla íze”, amit talán sokan nem nagyon szeretnek és ezért sem nyúlnak érte, de nekem pont emiatt ízlik ennyire. Egyébként még a színéért is odavagyok (na jó, nem akkor mikor épp foltot hagy valahol 🙂 ), szerintem nagyon ütős, és ételekbe keverve nagyon jó színt ad nekik, szuperül lehet vele természetes módon színezni.

Cékla alufóliában - indul a sütőbe
Céklák alufóliában – indulnak a sütőbe

A sokoldalú cékla

Felhasználását tekintve nem is tudom, hogy mi az, aminek még nem próbáltam.  Esszük mi is savanyúságként, de ezen kívül még készítek belőle önálló köretet (lásd a mostani bejegyzés 🙂 ), vagy más zöldségekkel együtt, sült zöldségként fogyasztjuk. A céklás hummusz is nagy kedvenc, ilyenkor az alap hummuszomhoz teszek egy közepes nagyságú sült céklát és azzal pépesítem a csicseriborsót. Nem csak finom, de nagyon menő színe lesz tőle. 🙂  Nyersen smoothiekhoz szoktam adni, de céklaport is tartok itthon, szintén smoothiekhoz, kásákhoz, valamint kislányom nagy örömére sütemények színezéséhez. 🙂  Nyers és főtt céklából egyaránt készítek „fasírtot”, zöldséglepényt és hamburgerhez „hús”pogácsát is. Az utóbbi nagy kedvencem, ha épp hamburgerezni vágyok, általában céklából készítem a buciba a „húst”. 🙂 ÉS! Nem utolsó sorban, édes verzióban is kipróbáltam már, néhányszor készítettem céklás browniet is, ami első hallásra meghökkentő lehet, de nagyon-nagyon ízletes. A cékla nem érződik benne, viszont nagyon finom, szaftos lesz tőle az édesség.

Pirul a cékla serpenyőben a hagymával együtt
Pirul a cékla serpenyőben a hagymával együtt
Pirul a cékla serpenyőben a hagymával együtt, rákerül a balzsamecet krém
Rákerül a balzsamecetkrém

Anno gyerekként én is először savanyúságként ismertem meg, és már akkor egyből meg is szerettem, ezért (is) gyakran volt (és még most is van) cékla, mint savanyúság egy-egy fogás mellé. Ennek a receptnek, amit most megosztok veletek, már szintén múltja van a családunkban, Anyukámtól tanultam. Mivel a családban nem csak én vagyok céklarajongó, Anyu már akkor is készített egyéb fogásokat céklából, mikor én még csak az alap dolgokat lestem el tőle. 🙂

Gluténmentes vegán balzsamecetkrémes hagymás sült cékla
Balzsamecetkrémes-hagymás sült cékla

Én már egy ideje nem főzöm, hanem alufóliába tekerve, sütőben sütöm a céklát, de ennél a receptnél nagyjából mindegy, hogy melyik módszert használjuk.  A leghosszabb folyamat amíg megsül/megfő a cékla, de ha az megvan, akkor onnantól 5-10 perc alatt összedobható köretről beszélünk. Szerintem próbáljátok ki mindenképpen, én úgy gondolom, hogy nem fog csalódást okozni, főleg annak, aki ugyanolyan céklaimádó, mint én is vagyok. 🙂  

Gluténmentes vegán balzsamecetkrémes hagymás sült cékla
Mennyei köret 🙂

Nem utolsó sorban pedig lehet egy kis változatosságot vinni a hagyományos krumpli-rizs köret kombó mellé akár egy vasárnapi ebéd alkalmával. 🙂

Gluténmentes vegán balzsamecetkrémes hagymás sült cékla
Nem csak savnyúságként finom a cékla

Hozzávalók kb. 3-4 főnek:

  • 4 db közepes fej cékla
  • 1 nagyobb fej lila hagyma
  • 2 ek olívaolaj
  • Só, bors ízlés szerint
  • 1 tk őrölt kömény
  • 2 ek balzsamecetkrém

Elkészítés:

  1. A céklákat mossuk meg, két végét kicsit vágjuk le (szárrészt és a gyökérrészt), majd hámozás nélkül csomagoljuk őket alufóliába.
  2. Tegyük a sütőbe és 200 fokon süssük puhára. (Kb. 1,5 óra kell, bár a cékla méretétől függ). A sütőt nem kell előmelegíteni.
  3. Ha megsültek a céklák és kicsit kihűltek, vegyük ki a fóliából, hámozzuk meg és kockázzuk fel.
  4. Hámozzuk meg és vágjuk apróra a hagymát is.
  5. Öntsük egy serpenyőbe a olívaolajat, tegyük hozzá a hagymát és a céklát, majd kezdjük el melegíteni.
  6. Adjuk hozzá a fűszereket és kevergetve süssük, pirítsuk az egészet, míg a hagyma megpuhul, megfonnyad kicsit.
  7. A legvégén adjuk hozzá a balzsamecetkrémet, jól forgassuk, melegítsük át pár percig és ezzel készen is vagyunk. 🙂 Tálalhatjuk.