Vöröslencsefasírt balzsamecetes sült céklával és pirított kelbimbóval

Vöröslencsefasírt balzsamecetes sült céklával és pirított kelbimbóval

Mikor először az Instagramon megosztottam egy képet erről az ételről, nem is gondoltam, hogy ilyen nagy érdeklődést fog kiváltani, mint amit kiváltott. 🙂 Privát üzenetben elég sokan elkérték a receptjét, így Instán kitettem a Hightlight-ok közé, de azért mégiscsak ez az igazi GabyKonyha felület, Instagramon nem mindenki éri el, így ide is feltöltöm. 

Ez megint egy végtelenül egyszerű recept, talán ezért is gondoltam úgy, hogy lehet szóra sem érdemes. Maga a recept is úgy “született”, hogy egyik alkalommal, mikor falafel golyókat terveztem vacsorára, előtte pár órával eszméltem, hogy te jó ég, a csicseriborsót elfelejtettem beáztatni éjszakára. Viszont már annyira beleéltem magam (és a családom is 🙂 ), hogy falafelezünk este, hogy valamit gyorsan ki kellett találnom. Én a falafelt mindig száraz (tehát nem főtt) csicseriborsóból készítem, amit előtte éjszakára beáztatok, így annyira azért megpuhul, hogy lehet vele dolgozni. A főtt verzióból készült nem annyira jön be, abból sokkal puhább, krémesebb golyó lesz, nem az az igazi falafeles. 

Gluténmentes vegán, növényi alapú vöröslencsefasírt balzsamecetes céklával és pirított kelbimbóval
Minden hozzávaló mehet a robotgépbe

Így aztán elkezdtem agyalni 3-4 órával a vacsi előtt, hogy mit tudnék tenni az ügy érdekében, hogy falafel legyen az asztalon, és akkor jutott eszembe, hogy hát megpróbálhatnám száraz vöröslencséből. Nincsen héja, sokkal puhább lencse szárazon is, mint a társai, a belőle készített főtt ételek előtt sem kell beáztatni. Gondoltam teszek egy próbát. És milyen jó, hogy ezt gondoltam, mert egy teljesen hasonló végeredményt kaptam, mint amit csicseriborsóból szoktam. 🙂 A vöröslencsének elég 2, maximum 3 óra áztatás, hogy robotgéppel feldolgozhatóvá puhuljon. Úgyhogy a gyorsítás érdekében meleg vízbe áztattam 2 órára és rá kb. fél óra múlva már a lencsegolyókat falatoztuk. 🙂 A fűszereket is megvariáltam egy picit, de azért ez is olyan falafeles ízvilágú kicsit szerintem. 🙂 

Gluténmentes vegán, növényi alapú vöröslencsefasírt balzsamecetes céklával és pirított kelbimbóval
Gombócokat formálunk a masszából – kisebbeket nagyobbakat, kinek mi a szimpatikus

Tippek tálalásra

Mióta ez a recept megszületett, bevallom többször készítem ezt a verziót, mint a csicseriset. 🙂 Nem csak falafelként esszük, hanem “fasírtként” is, finom köretek mellé. Legjobban én balzsamecetes céklával, pirított kelbimbóval vagy más sült vagy pirított zöldségekkel és rizzsel szeretem enni, ha meg falafelként esszük, akkor egy jó nagy adag salátával és saját készítésű naan kenyérrel. 🙂 De teljesen el tudom képzelni vöröslencsés „hús”pogácsaként is hamburger buciban salátával, uborkával, paradicsommal és valami finom szósszal, szóval a tálalása szerintem elég sokoldalú lehet. 🙂

Gluténmentes vegán, növényi alapú vöröslencsefasírt balzsamecetes céklával és pirított kelbimbóval
Serpenyőben aranybarnára sütjük a lencsefasírtok mindkét oldalát

A vöröslencse – és úgy összességében a lencsék – jótékony hatásairól itt már írtam, ahogy arról is, hogy mi nagyon szeretjük a lencséket, főleg a vöröslencsét, mert amellett, hogy nagyon finom, nagyon könnyű bánni is vele. Vöröslencsét mindig tartok itthon, mert a dhaljaim (főzelékszerű indiai egytálétel) állandó hozzávalója, valamint sokszor a curry-kbe is teszek, mert nemcsak tápláló, de jól sűríti az ételt. 🙂 

Gluténmentes vegán, növényi alapú vöröslencsefasírt balzsamecetes céklával és pirított kelbimbóval
Sütés után már lehet is tálalni

Mi miért eszünk gyakran hüvelyest?

A hüvelyesek nagyon fontos tápanyagokat tartalmaznak, melyet mindenkinek rendszeresen kellene fogyasztani, és nem csak azoknak, akik növényi alapú étrenden élnek. Nemrégiben elolvastam a hazánkban is megjelent és egyre nagyobb sikernek örvendő (vegán életmódot, táplálkozást folytatók körében szinte már alapmű 🙂 ) könyvet, a “Hogy ne halj meg” címűt Dr. Michael Gregertől. Már előtte is sokat hallottam a könyvről és Greger doktor tanácsairól, a “napi tucat” ajánlásáról, de elolvasva a könyvet még inkább fontosnak tartom, hogy odafigyeljünk a táplálkozásunkra. A könyv szerint az egyik fő tápanyag a hüvelyesek, nagyon-nagyon fontosak, fogyasztásuk napi szinten ajánlott.

Egyébként a “napi tucatot” igyekszünk betartani mi is, ill. mindig törekszem rá, hogy elég sok pontja megvalósuljon, de azért sajnos nem minden nap jön össze. Okostelefonokra van egy jó kis alkalmazás is hozzá, Daily Dozen névre hallgat, amivel ki lehet pipálgatni, hogy adott napon mi valósult meg a napi tucatból. Én szeretem használni, mert így látom, hogy épp melyik fronton kellene erősíteni. 🙂

Gluténmentes vegán, növényi alapú vöröslencsefasírt balzsamecetes céklával és pirított kelbimbóval
Kedvenc köreteim mellé: balzsamecetes sült cékla és pirított kelbimbó

Persze a hüvelyeseknek jobb alternatívája is van, mint ez az olajban kisütött lencsegolyó – mert ugye általánosan elfogadott tény, hogy az olajban kisütött dolgok nem a legegészségesebb ételek közé tartoznak – de úgy gondolom, hogy azért a semminél talán ez is jobb. 🙂 🙂 Sőt! 😉 És végülis nem is muszáj bő olajban, én is csak pár evőkanálnyit használok hozzá.

Gluténmentes vegán, növényi alapú vöröslencsefasírt balzsamecetes céklával és pirított kelbimbóval
Gluténmentes vegán vöröslencsefasírtok

Hozzávalókat tekintve könnyen beszerezhető és viszonylag olcsó ételről van szó, a köretet meg úgy variáljuk mellé, ahogy kedvünk és ízlésünk tartja. 🙂 Én csak ajánlani tudom, hogy próbáljátok ki!

Hozzávalók kb. 15 db fasírthoz:

  • 2 bögre vöröslencse, 2-3 órára vagy akár éjszakára beáztatva 
  • 1 közepes fej hagyma nagyobb darabokra vágva
  • 2-3 gerezd fokhagyma
  • 1 kis csokor petrezselyem picit felaprítva
  • 2 tk pirospaprika
  • 1,5 tk őrölt kömény
  • 1,5 tk őrölt római kömény
  • 1,5 tk őrölt koriandermag
  • 1 tk őrölt kurkuma
  • só, bors ízlés szerint
  • 2-3 ek olaj a sütéshez

Köretek:

Elkészítés:

  1. A lencsét szűrjük és csöpögtessük le és tegyük a késes betétű robotgépünk tartályába.
  2. Az olaj kivételével tegyük az összes többi hozzávalót is a lencséhez és mixeljük formázható masszává. Nem baj, ha maradnak benne kisebb-nagyobb darabok vagy egész lencseszemek, nem kell teljesen simává aprítani. 
  3. Formázzunk a lencsés mixből golyókat, majd egy serpenyőben melegítsünk fel az olajat és közepes, alacsony hőfokon süssük a golyókat oldalanként 4-5 percig vagy amíg aranybarnára sülnek. Érdemes alacsonyabb hőfokon sütni, hogy ne égjen meg, de belül is átsüljön. 
  4. Ha megsültek, tálaljuk a kedvenc köretünkkel, salátával vagy naan kenyérrel.  Én gyakran sült céklával és serpenyőben sóval, borssal pirított kelbimbóval tálalom, mert mindkettő nagy kedvenc nálunk. 🙂

Serpenyőben pirított kelbimbó:

  1. A kelbimbót (mennyiség attól függ, hányan esszük) megpucolom, megmosom, félbe vágom.
  2. Egy serpenyőben közepes-magas hőfokon 1-2 ek olajon sóval borssal megpirítom (kb. 5-10 percig, mennyiségtől függ), majd az utolsó perceknél hozzádobok egy jó marék bébispenót vagy fodros kel levelet, kicsit megfonnyasztom és már tálalom is.