Vegán töltött paprika
Ezt a receptet is már egy ideje tervezem frissíteni és “blogosítani”, végre elkészültem vele. Kb. 1-2 éve paprikaszezonban érett meg bennem a dolog, hogy úgy ennék egy igazán jó töltött paprikát. Hogy őszinte legyek, nem igazán szerettem régen a húsos verziót, így mikor elhagytam a húst az étkezésből, nem is gondoltam rá, hogy ezt a fogást vegánosítani kellene. 🙂 Tavaly télen, mikor megfőztem életem első vegán töltött káposztáját, akkor villant be, hogy ez bizony működhetne a paprikával is. 🙂 Ezért hát kipróbáltam és tényleg működik.
Tofu
Tofut használtam a hús helyett, de szerintem lencsével is szuper jól működhet, ki fogom próbálni azzal is. Első körben semleges ízvilágú tölteléknek valót szerettem volna, ezért választottam a tofut, hisz annak igazából szinte semmi (jellegzetes) íze nincs, jól lehet fűszerezni és jó az állaga.
A tofut biztos mindenki ismeri, így nem igazán kell bemutatni. Szójababból készül, méghozzá úgy, hogy szójatejet készítenek belőle, majd azt megaltatják és a visszamaradt túróra hajazó részt összepréselik.
Alapvetően nagyon egészséges a szója, és a belőle készült alapanyagokkal (tofu, tempeh) remekül lehet helyettesíteni a húst. Rengeteg fehérjét tartalmaz, így vegetáriánus és vegán étrendet követők körében szerintem ismertebb és gyakrabban fogyasztott, mint a vegyes étrenden élők körében.
Elég megosztó étel a tofu, illetve maga a szója. Sokan eszik, sokan meg inkább kerülik. Valamiért egy időben a szója nagyon rossz színben lett feltüntetve, és így természetesen minden belőle készült élelmiszer is, és hát ugye az ember a rosszat jobban megjegyzi, mint a jót, így még a mai napig is vannak olyanok, akik azt hiszik, hogy a szója és vele együtt a tofu is az ördögtől való. 🙂 A szójabab is babféle, tehát hüvelyes, így elve nem lehet rossz alapanyag, de mégsem sorolják sokan a klasszikus hüvelyesek közé.
Fűszerezés
Ha engem kérdeztek, én nem tartom mumusnak sem a szóját, így a tofut sem, szerintem jó kis alapanyag, főleg, ha jól van elkészítve. A tofut bátran lehet fűszerezni, sőt kell is, mert önmagában tényleg semmi íze, viszont nagyon jól felveszi az ízeket, így nyugodtan kísérletezhetünk vele sós és édes ételekben is.
Nagy adag
Ez a recept egy viszonylag nagyobb adag töltött paprikához elegendő, így nyugodtan felezzétek a mennyiségeket, ha csak egy-két étkezésre szánnátok. Jól lehet egyébként fagyasztani is, én szoktam belőle, mivel azért nem 20 perc alatt összedobható ételről van szó. 🙂 Persze nem nehéz elkészíteni, inkább csak kicsit pepecselős, főleg a paprikák megtisztítása, és töltésre előkészítése rész. 🙂
A paprikák méretei nálam változóak, voltak benne kisebb és nagyobb méretűek is, így jött ki a kb. 12 darab, de ez tényleg attól függ, hogy mekkora paprikákat használunk.
Univerzális töltelék
Szerintem ez a töltelék nem csak paprikába jó, hanem bármi mást is megtölthetünk vele, mint pl. tököt, cukkinit, sütőtököt, krumplit stb. Önmagában gombócnak nem főztem ki, lehet annak egy kicsit lágy lenne és nem maradna teljesen egyben, de eddig ezt nem próbáltam. A paprikákban szépen benne maradt, és bár azért nem olyan masszív, mint a húsos töltelék, de szerintem teljesen jó állaga lesz. Jól nyomkodjuk bele kanállal vagy kézzel a paprikákba és akkor tuti nem esik szét! 🙂
Rizs
Én barna rizst használtam, de természetesen fehérrel is működik. A barna és a fehér rizs különbségeiről és az egészségünkre gyakorolt hatásairól ennél a receptnél írtam, így most nem ismétlem meg önmagam. Én igyekszem többször barna rizst használni, így ebben a receptben is, de természetesen le lehet cserélni fehérre.
Lentojás
Lentojásnak hívjuk az őrölt lenmag és a víz kombinációját, mert egy zselés állagú egyveleg lesz belőle. Majdnem olyan, mint a tojás fehérje része.
Tehát a lenmagot ebben az esetben nem csak azért tettem bele, mert nagyon egészséges, hanem a kocsonyás állagát szerettem volna “ragasztónak” használni. 🙂 Ahhoz, hogy a töltelék egybeálljon, azaz tényleg töltelék jellege legyen és ne essen atomjaira, kellett valami összefogó. 🙂 A húsos verzióban ezt maga a hús és a ragacsosabb fehér rizs megoldja, de itt sem a tofu, sem a barna rizs nem olyan tapadós, így rá kellett segítenem valamivel. 🙂 Tehát én nem javaslom, hogy kihagyjuk, legfeljebb cseréljük, mondjuk, inkább chiamagra (ha valamiért a lenmag nem jöhet szóba).
Azt hiszem talán minden fontosabb információt átadtam, most már akkor kezdőthet is a főzés. 🙂
Hozzávalók kb. 12-15 db paprikához:
Töltelékhez:
- 12 db közepes-nagyobb méretű tölteni való paprika
- 150 g barna rizs (szárazon ennyi)
- 600 g tofu (2 x 300 g)
- 1 fej vöröshagyma
- 3 lentojás (3 ek őrölt lenmag + 6 ek víz, hagyjuk állni legalább 5 percet)
- só, bors ízlés szerint
- 1 ek majoranna
- 1 tk őrölt kömény
- 1/2 tk őrölt koriander
- 2 tk pirosparika
Paradicsommártáshoz:
- 2 üveg (2 x 690 g) passzírozott paradicsom
- olívaolaj
- 1500 ml víz
- ételízesítő ízlés szerint
Rántáshoz:
- 2 ek barna rizsliszt
- 2 ek olívaolaj
- 1 tk pirospaprika
Elkészítés:
- Állítsuk össze a lenmagtojást és tegyük félre felhasználásig.
- A rizst főzzük meg félig: engedjünk vizet egy lábasba, tegyük bele a rizst, adjunk hozzá egy kis sót és főzzük félig puhára, majd szűrjük le. (Az sem baj végülis, ha teljesen megfő, nem lesz vele gond úgy sem.)
- A hagymát vágjuk apró kockákra, és egy kevés olajon, kevés sóval pároljuk puhára.
- A tofut nyomkodjuk össze villával vagy késes betétű robotgépbe aprítsuk össze és tegyük egy keverőtálba. Adjuk hozzá a hagymát, a rizst, a lenmagtojást és a fűszereket, majd keverjük jól össze. Ez lesz a töltelék.
- A paprikákat mossuk meg, vágjuk le a száruknál, szedjük ki a torzsájukat és töltsük meg őket a töltelékkel. Jó alaposan nyomkodjuk bele kézzel vagy kanállal.
- Tegyük egy nagy edénybe a paprikamaradékokat (száraknál maradt részeket én nem szoktam kidobni) és öntsük rá a paradicsomot és a vizet. Adjunk hozzá ízlés szerint ételízesítőt és kezdjük el forralni.
- Ha elkezdett forrni a lé, tegyük bele a paprikákat, vegyük vissza a hőfokot és főzzük addig, míg a paprikák egy kicsit összeesnek. Kb. 30 – 40 perc elég.
- Szedjük ki a paprikákat egy nagy tálba (a paprikákkal együtt nehéz lenne elkeverni a rántást).
- Egy kis serpenyőben készítsük el a rántást. Pirítsuk az olajon a lisztet zsemle színűre, adjuk hozzá a pirospaprikát, keverjük el, öntsük fel pár merőkanál forró paradicsomlével és keverjük simára. A rántást öntsük bele paradicsommártásba, forraljuk egyet fel, tegyük bele vissza a paprikákat és kész is. (Mielőtt visszatennénk a paprikákat, kóstoljuk meg a mártást. Ízlés szerint tehetünk bele édesítőt is, ha nagyon savanyúnak találnánk.)