Újhagymás-cukkinis kölesfasírt
Remélem nem bánjátok, hogy időről-időre újabb zöldségfasírtokat hozok. 🙂 Nekem nagy kedvenceim, és szeretem variálni őket. Igyekszem mindig az évszaknak megfelelő szezonális alapanyagokat is felhasználni hozzájuk, de azért az sem elhanyagolható szempont, hogy kis cserével, helyettesítéssel egész évben elkészíthetőek legyenek.
Ahogy írtam, nagyon szeretem/szeretjük a zöldségfasírtokat, mert amellett, hogy nagyon finomak, rengeteg módon fel lehet őket használni. Nemrég egy Instagram és Facebook bejegyzésemben is írtam, mi gyakran eszünk főzelékeket. Ezek a zöldségfasírtok feltétként is szuperül helytállnak, de én különböző köretek mellé főételnek is gyakran tálalom, valamint szendvicsekbe is tökéletes. Abszolút sokoldalúan variálom a tálalást, ha például hévégén főételnek készítem, akkor másnap vagy harmadnap a maradékot szendvicsbe vagy főzelék mellé esszük.
Köles
Most egy köleses verziót hoztam, amit újhagymával és cukkinivel dúsítottam. Az újhagyma lassan szezonális zöldség lesz, hisz a tavasz első friss zöldségei közé tartozik. A kölest, ami a fasírt alapját adja, viszont egész évben be lehet szerezni, az újhagymát meg sima hagymára is lehet cserélni, de póréhagymával is nagyon finom, amit meg a téli hónapokban szezonális.
A köles a fő gabonáink közé tartozik, nagyon régóta termesztik itthon is, csak valamiért egy időben kiszorult a mindennapi táplálékaink közül, nem tartozott a népszerű gabonafélék közé. Manapság azonban már újra “felfedezték”, egyre szélesebb körben, egyre többen használják és egyre több mindenre. Lehet belőle sós és édes ételeket egyaránt készíteni, szerintem nagyon jó kis alapanyag. Nem beszélve arról, hogy nem is kerül iszonyú sokba, tehát az ára miatt nem kellene nélkülöznünk. 🙂
Én leggyakrabban sós verzióban készítem, de persze ettünk már köleskását is (zabkása mintára) és kölesgombócot házi lekvárral.
Egészségre gyakorolt hatása
Ha az élettani hatásait nézzük, akkor is egy figyelemreméltó alapanyagról beszélhetünk. Magas a rosttartalma, így segíti a belek egészségének megőrzését; emellett könnyen emészthető, ami szintén hozzájárul a jó közérzetünk biztosításához. Én akkor kerültem vele közelebbi kapcsolatba, mikor áttértem a gluténmentességre, hisz a köles teljesen gluténmentes gabona. Kalóriatartalma alacsony, fogyókúrás étrendbe is beilleszthető. Gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, nagyban támogatja az immunrendszert és rendszeres fogyasztásával szebbé, rugalmasabbá válhat a bőrünk, erősödhet a hajunk és a körmünk. Gazdag fehérjében, vega és vegán konyha többek között azért is használja előszeretettel, mert jó fehérjeforrás.
Köles főzése
Mikor még nem ismertem ezt a gabonát én sem túlzottan, főzés szempontjából én is a csomagoláson feltüntetett instrukciókra hagyatkoztam. Szinte minden esetben azzal találkoztam, hogy háromszoros mennyiségű vizet ajánlanak a főzéshez. Meg is főztem úgy. Az eredmény egy nagy trutymák lett. De tényleg. Teljesen kása állaga lett, bár még annál is puhább, egy kenhető massza. Először azt gondoltam, hogy biztos én rontottam el valamit főzés közben. Ez így utólag vicces feltételezés, mert a kölesen kívül csak a víz kell hozzá, esetleg fűszerek, tehát nagyjából elronthatatlan a dolog, ha tudjuk a jó arányokat. Nekifutottam még egyszer, mert nem akartam elhinni, hogy ezekből a cuki kis sárga szemekből egy ilyen szinte gusztustalan, nyúlós, ragadós, tálalhatatlan valami lesz. Másodszorra is ugyanez az eredmény született. Na itt már akkor sejtettem, hogy nem velem és nem is az edényemmel lehet a gond, hanem az arányokkal. Anyukám mondta ki végül a tök egyértelműt, mikor épp zsörtölődtem neki, hogy már a második adag köles megy a kukába, mert ehetetlenül szétfőtt. “Miért nem próbálod meg kevesebb vízzel?” És tényleg! 🙂 A felére visszavettem a vízmennyiséget és láss csodát, a dolog működött. 🙂 Nem krém lett belőle, hanem egy finom kis köret. 🙂
A mai napig nem tudom, hogy miért van az összes csomagoláson 3-szoros mennyiségű víz feltüntetve az elkészítési javaslathoz. Aki úgy főzi meg és nem olyan kitartó, hogy többször nekiálljon kísérletezni az arányokkal az tuti nem fogja megszeretni a kölest.
Saját módszer
Az én bevált arányom: 1 bögre kölest 1,5 bögre vízzel főzök meg. Egy edénybe beleöntöm a kölest, felöntöm a vízzel, teszek bele egy kis sót vagy ételízesítőt, elkeverem és ráteszem az edény tetejét. Felforralom, majd le is kapcsolom alatt a platnit és úgy hagyom kb. 15 percig. Nem kevergetem közben, nem nyúlok bele, nem veszem le a tetejét. Így párolódik szépen meg 🙂 A kölesnek nagy előnye, hogy gyorsan elkészül, így ha az utolsó pillanatban találjuk ki, hogy kölest ennénk, akkor sincs semmi baj, nem kell órákat várni rá, 15 perc és tálalhatjuk is.
Ha köretként esszük, akkor is lehet extrázni, már főzés előtt is adhatunk hozzá zöldségeket (répát, hagymát, parikát, paradicsomot…stb), amik így a kölessel együtt főnek meg. De akár utólag is összekeverhetjük főtt vagy nyers zöldségekkel is, mint egy salátát. 🙂 A kreativitásunkra és az ízlésünkre van bízva. 🙂
Zöldségfasírt
Ebben a receptben a zöldségfasírt alapját adja a köles, amit friss, zsenge újhagymával, cukkinivel és sok finom fűszerrel keverek össze, majd sütőben megsütöm. Nagyon jó kis állaga lesz a végére, bár mikor kivesszük a sütőből, puhának tűnhet, de ahogy ehetővé hűl, úgy lesz masszívabb, haraphatóbb az állaga is. Szerintem érdemes kipróbálni és ezzel együtt bevezetni a konyhánkba a kölest. 🙂
Hozzávalók kb. 12 darabhoz:
- 1 bögre köles (száraz)
- 5-6 szál újhagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 közepes salátacukkini
- só, bors ízlés szerint
- 1 kis csokor bazsalikom vagy 2 tk szárított (vagy vegyesen mindkettőből)
- 2 tk oregánó
- 2 tk majoranna
- 1 tk sáfrány (elhagyható)
- 1/2 tk kurkuma
- 2 erős ek útifűmaghéj
Elkészítés:
- Főzzük meg a kölest 1,5-szeres mennyiségű vízben (lásd feljebb saját módszer bekezdés alatt). A vízbe tehetünk egy kevés sót, vagy ételízesítőt is.
- Míg fő a köles, készítsük elő a többi hozzávalót. A hagymákat tisztítsuk meg, vágjuk apróra (vagy ahogy sikerül :)) és tegyük egy nagy keverőtálba.
- Nyomjuk bele a fokhagymákat.
- A cukkinit reszeljük le apró lyukú reszelőn, kicsit nyomkodjuk ki a levét és ezt is adjuk a hagymákhoz.
- Ha friss bazsalikomot használunk, akkor vágjuk apróra és a többi fűszerrel és az útifűmaghéjjal együtt szintén tegyük a tálba.
- Ha megfőtt a köles, az egészet adjuk a többi hozzávalóhoz és jól keverjük el.
- Hagyjuk állni a masszát kb. 30 percig. Pihentetés után kicsit lágy, de formázható masszát kell kapnunk.
- Melegítsük elő a sütőt 200 fokra alsó-felső sütési fokozaton.
- Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral. Formázzunk a masszából pogácsákat (1 pogácsa = egy jó erős evőkanálnyi massza) és tegyük a tepsire.
- Ha készen vagyunk a formázással, tegyük a tepsit az előmelegített sütőbe, és süssük 30 percig, vagy amíg kap egy kis barnás színt. Sütés közben minimálisan szétterülnek a pogácsák. Forrón még elég lágynak tűnhet, de hűlés közben szilárdul, nagyon jó, harapható állaga lesz.
- Tálaljuk salátával, sült zöldségekkel vagy a kedvenc köreteinkkel.