Sárgaborsó-főzelék
Nem is olyan rég a közösségi oldalaimon megkérdeztem az olvasóimat, hogy legyenek-e hétköznapi főzelékreceptek is a blogon. A válasz egyértelmű igen volt, úgyhogy akkor az egyik kedvencemmel, a sárgaborsó-főzelékkel meg is nyitom a sort. 🙂 Igazából terveztem hozni főzelékrecepteket is, csak nem gondoltam, hogy nagy igény van rá, hisz a főzelékek sokaknál nem épp a kedvenc kategóriába tartozik.
Mi elég gyakran eszünk főzelékeket, mert amellett, hogy gyorsan elkészíthetőek, jó módja annak, hogy az ember sok zöldséget megegyen, hisz a főzelékek aztán tényleg zöldségekből készülnek. 🙂 Mondhatnám azt, hogy nagyon egészségesek, de mint szinte minden esetben, itt is rengeteget számít az elkészítés módja és az, hogy milyen alapanyagokat használunk hozzá.
Menza vs. házi
Én sem voltam ám mindig nagy főzelékrajongó. Gyerekként volt kb. 4-5 fajta, amit nagyon szerettem, de akkor még én is más szemmel tekintettem a főzikre. A főzelékek a népszerűségüket szerintem a menzán vesztik el, hisz azért valljuk be, az ottani verziók nem minden esetben a kulináris élvezetek miatt készülnek. Azt hiszem az ovis és iskolás menzán a paradicsomos káposztát és a borsófőzeléket (zöld) szerettem csak, a többiről hallani sem akartam. Valahogy nem tudtam megszeretni a kőkemény, csomós, lisztízű „költeményeket”, amikre gyakran még valami húsféle is került feltétnek. A húsos feltétet már akkor sem szerettem a főzelékeken, valahogy nekem sosem passzoltak.
Az otthoni főzelékekkel már más volt a helyzet, Anyu főzelékeiből szinte mindegyiket megettem, ha muszáj volt, de a rossz menzás tapasztalat miatt nem lelkesedtem túlzottan, mikor otthon is főzelék volt. Persze hiába érezte az ember (gyerek), hogy azért ez más, mint amit az oviban, suliban elénk raktnak… mivel el volt könyvelve, hogy a főzelékek rosszak, így ezen sokáig egy-két tál jól elkészített főzelék sem tudott változtatni. 🙂
Sárgaborsó-főzelék
Mára már azért az arány megfordult és csak pár olyan főzelék van, ami nem szívem csücske, de azt is megeszem, csak ritkábban készítem. A sárgaborsó viszont hatalmas népszerűségugráson ment át nálam, ugyanis a menzásat utáltam és még anyuét sem voltam hajlandó sokáig megkóstolni sem, mert egyszerűen ki nem állhattam az állagát, azt hogy szinte beton lesz belőle. 🙂 Ahhoz képest ma a kedvenc főzelékeim közé tartozik, ha kéne egy főzelék toplistát felállítanom, az első 5-ben biztos, hogy szerepelne.
A sárgaborsónak valóban megvan az a tulajdonsága, hogy jól besűrűsödik főzés után, de ha jól választjuk meg az arányokat, akkor azért nem lesz már tálaláskor kőkemény a tányérunkban, valamint másnap az újramelegítésnél is érdemes tűzhelyen, víz hozzáadásával folyamatosan kevergetve fellazítani, amivel szinte ugyanolyan lesz, mintha épp most főztük volna. Én egyébként ha tehetem a mikrót nem is használom, jobban szeretem a tűzhelyen vagy a sütőben megmelegíteni az ételeket, sokkal jobb eredményeket lehet elérni.
Sárgaborsó
Maga a sárgaborsó a hüvelyesek közé tartozik, tehát mint olyan, nagyon jó élettani hatással bíró alapanyag. A hüvelyesekről sokszor írtam már és minden esetben meg is jegyzem, hogy érdemes napi szinten beilleszteni az étrendünkbe, mert tényleg nagyon hasznos a szervezetünk számára. Kiváló fehérje-, rost-, és telítetlen zsírsav forrás, valamint magas vitamin- és ásványianyag-tartalommal rendelkeznek. Annak ellenére, hogy viszonylag magas szénhidráttartalmuk, a cukorbetegek is fogyaszthatják, mert a glikémiás indexük alacsony, azaz a lassú felszívódású szénhidrátok közé tartoznak.
A sárgaborsó egyébként nem más, mint zöldborsó, ugyanis a zöldborsóból „készül”. A zöldborsót megszárítják, tisztítják, majd hántolják, tehát a külső vékony héjától megfosztják és így esik szét két félkör alakú darabra, amik a sziklevelei. Tehát nagyon leegyszerűsítve nem más, mint a zöldborsó belseje megszárítva. 🙂 🙂 Felesborsónak is hívják, bár őszintén megmondom, én ezen a nevén nagyon sokáig nem is ismertem. Mikor először hallottam, nem is tudtam hirtelen, hogy miről beszélnek. 🙂 Nálunk mindig mindenki sárgaborsónak hívta. 🙂 Két színben is elérhető, sárgában és zöldben, én leginkább a sárga változattal szoktam találkozni, zöld színűvel nagyon ritkán. (Néha van a sárgák között is egy-egy szem zöld. :))
Nem csak főzeléknek jó
Persze most épp a főzelék receptjét hozom, de alapvetően a sárgaborsó is nagyon sokoldalúan felhasználható. Ugyanúgy elkészíthető, mint bármelyik másik hüvelyes. Készülhet belőle kenőke, köret, saláta, leves. Tényleg szinte bármi. Én az imádott dhalomat is időnként sárgaborsóból készítem lencse helyett, szóval tényleg nem kell csak a főzelékre korlátozódnunk a sárgaborsó tekintetében.
Tippek az elkészítéshez
- Két módját hozom a főzelék elkészítésének, de ízre szerintem teljesen ugyanolyan lesz. Az egyik a klasszikusabb rántással készülő verzió, a másik meg rántás nélküli. Én rántás nélkül készítem leggyakrabban, de ha mégis teszek bele, akkor csak egy vékony rizslisztes rántást, nem lesz tőle egyáltalán beton a főzelék.
- A sárgaborsót néha áztatom előtte pár órát, néha nem. Ez nagyjából attól függ, hogy mikor találom ki, hogy sárgaborsó-főzeléket ennénk. Áztatással gyorsíthatunk a főzési időn, hamarabb puhul, de ha nem áztatjuk akkor sem kell minden esetben sokáig főzni. Azért írtam oda, hogy nem minden esetben, mert pont nemrég futottam bele abba, hogy áztatás nélkül kezdtem el főzni és sajnos elég nehezen puhult meg. Nem tudom ez mitől függ, eddig ilyen tapasztalatom nem volt. A lényeg, hogy ha biztosra akartok menni, akkor áztassatok, de akkor sem kell lemondani az aznapi sárgaborsó-főzelékről, ha nem áztattuk be.
- A hagymáknál a vöröshagymát kockára vágom, a fokhagymát meg egészben adom hozzá, nem nyomom szét, hogy ne legyen túl fokhagymás. Aki szereti a fokhagymás ízvilágot, az nyugodtan nyomja szét. Akit meg zavarna benne bármilyen hagyma, az a vöröshagymát is csak félbe, negyedbe vágja és a főzés végén vegye ki. (Akkor csak a hagymák enyhe íze marad benne, maguk a hagymák nem.)
- A sárgaborsóhoz a sót szigorúan a főzés végén adjuk, mert… ezt tanultam Anyutól, aki azt mondta, hogy azért, mert … ő meg az ő anyukájától tanulta, aki meg… 😉 Na jó, csak viccelek, sorolhatnám, de nem teszem. 🙂 A magyarázat az, hogy a sótól megkeményedik a sárgaborsó, ezért akkor kell sózni, mikor már megfőtt. 🙂 Tehát ha sózunk, akkor azt csak végén tegyük. (Én amúgy is elég kevés sót használok alapvetően, minimálisat azért szoktam tenni, ha épp nem felejtem el, de a sárgaborsónál szigorúan csak a végén! 🙂 )
Hozzávalók 4 főre:
- 500 g (száraz) sárgaborsó (nem szükséges, de a főzés gyorsítása érdekében pár órára beáztathatjuk)
- 1 fej vöröshagyma
- bors ízlés szerint
- 1-2 kisebb babérlevél
- 2 gerezd fokhagyma
- só/ételízesítő/ ízlés szerint vagy 1 db zöldségleveskocka
Rántáshoz:
- 2 ek barna rizsliszt
- 2 ek olívaolaj
- 1 ek pirospaprika
- kb. 120 ml hideg víz
(Mérőkanalakat használok!)
Elkészítés rántással:
(Tippek részt érdemes átolvasni, ha egyből csak a recepthez ugrottál!)
- A sárgaborsót öblítsük át és tegyük egy főzőedénybe.
- A hagymát vágjuk kockára és tegyük a borsóhoz, majd adjuk hozzá a borsot, a két egész gerezd fokhagymát és a babérlevelet is.
- Öntsük fel annyi vízzel, amennyi ellepi és kezdjük el főzni.
- Forraljuk fel, majd vegyük vissza a hőfokot közepes-alacsonyra és így főzzük tovább, míg meg nem puhul a borsó. Ha közben úgy látjuk, hogy nagyon elfőtte a vizet, akkor azt pótoljuk.
- Ha megpuhult a sárgaborsó, adhatunk hozzá egy kis sót, natúr ételízesítőt, vagy egy zöldségleveskockát.
- Készítsük el a rántást: 2 ek barna rizslisztet tegyünk egy kis lábasba, öntsünk rá 2 ek olajat és pirítsuk meg. Amikor a rántás elkészült, húzzuk le a tűzről, adjuk hozzá a pirospaprikát, keverjük el, majd azonnal öntsük fel hideg vízzel.
- A rántáshoz a hőkiegyenlítés miatt adjunk egy evőkanálnyit a sárgaborsóból, keverjük jól össze, majd az egészet öntsük vissza a főzelékbe.
- Keverjük el, forraljunk rajta párat, hígítsuk vízzel ízlés szerinti sűrűségűre és már kész is. 🙂
Elkészítés rántás nélkül:
(Tippek részt érdemes átolvasni, ha csak egyből a recepthez ugrottál!)
- Vágjuk fel kockára a hagymát és kevés olajon pároljuk üvegesre.
- Adjuk hozzá a leöblített sárgaborsót, az 1 ek pirospaprikát, borsot, a két egész gerezd fokhagymát és a babérlevelet is, majd keverjük jól össze.
- Öntsük fel annyi vízzel, amennyi ellepi és kezdjük el főzni.
- Forraljuk fel, majd vegyük vissza a hőfokot közepes-alacsonyra és így főzzük tovább, míg meg nem puhul a borsó. Ha közben úgy látjuk, hogy nagyon elfőtte a vizet, akkor azt pótoljuk.
- Ha megpuhult a sárgaborsó, adhatunk hozzá egy kis sót, natúr ételízesítőt, vagy egy zöldségleveskockát. Keverjük át és már kész is.
- Ha esetleg nem találjuk elég krémesnek, akkor keverjük át egyet botmixerrel vagy vegyünk ki belőle 2-3 evőkanálnyi mennyiséget, azt turmixoljuk simává, majd öntsük vissza az egészhez és keverjük össze.