Pirított zöldséges tészta
Mint ahogy azt már több bejegyzésemben is írtam, mi nagy tészta rajongók vagyunk. Mondhatnám úgy is, hogy mi úgy vagyunk a tésztával, mint Gombóc Artúr a csokoládéval. 😀 Nem igazán találkoztam még a tésztának olyan formájával, amire azt mondtam volna, hogy na ezt aztán meg sem kóstolnám. Manapság persze a zöldséges verziókat részesítem előnyben és kapásból 4 érvet fel tudok sorolni, hogy én miért is szeretem annyira. Hát azért, mert..
A tészta:
1. Gyorsan elkészül. Pont ezért, nekem nagyon sokszor „megmentő kaja”. 🙂 Néha mikor úgy alakul, hogy gyorsan valamit az asztalra kell tennem és semmi „maradék” nincs itthon, akkor szinte 90%-ban a tészta ment meg. Csak felteszem főni és tészta típustól függően 5-10 perc alatt már le is lehet szűrni. Amíg fő, addig meg simán össze lehet dobni rá egy egyszerű feltétet, így 15 perc múlva akár már ehetjük is.
2. Variálható. Számtalan feltéttel ehetünk egy tésztát, csak a képzeletünk és az ízlésünk szabhat határt. Sósan vagy édesen, rajtunk múlik.
3. Laktató. Laktató, mert egy jól elkészített és finom feltéttel vagy szósszal gazdagon tálalt tészta nagyon is jól tudja lakatni az embert. Véleményem szerintem már nem állja meg a helyét az a mondás, hogy a tészta után az ember nagyon hamar éhes lesz. Persze ha csak „kopaszon” minden feltét nélkül eszünk egy tál tésztát, akkor ebben az esetben lehet, hogy így van, de (kislányomat kivéve, aki imádja az üres tésztát :D) nem gondolom, hogy ha valaki tésztát akar enni, akkor egy tál üres tésztára gondol. És hús nélkül is igen lakató tud lenni egy tál tésztás fogás, ez a recept is pont ezt bizonyítja. 😉
4. Tápláló. Tápláló, mert ma már rengeteg fajta tészta létezik és most nem csak a formára gondolok, hanem magára az alapanyagra, amiből a tészta készül. Rengetegszer hallom még a mai napig is, hogy pl. aki fogyókúrázik annak tiltólistás a tészta… Persze, lehet, hogy ez a sima, hagyományos fehér búzalisztből készültre igaz is, de szerencsére ennél ma már sokkal de sokkal színesebb a paletta tészta fronton. Szinte bárki tud választani ízlésének és diétájának megfelelőt. Aminek én személy szerint külön örülök, hogy gluténmentes verziókból is már nem csak kukorica- és rizslisztes fajtákat lehet találni, hanem van már szinte mindenféle gluténmentes lisztből készült változat is.
A tuti kombináció 🙂
Pl. Egy barna rizslisztből vagy köleslisztből, csicseriborsó lisztből, zablisztből (és még sorolhatnám) készült tészta egy jó adag vegyes pirított zöldséges raguval tálalva laktató és tápláló is egyben. Hogy miért? Mert ezek a fajta tészták egészségesebbek a hagyományos búzalisztes társaiknál, és nem gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmaznak. A ress, pirított zöldségek szintén egészségesek, elég sokáig a gyomorban maradnak, így nem kell félünk attól, hogy a fél órával az ebéd után már a körmünket fogjuk rágni, hogy mikor jön el végre az uzsi ideje…
TIPP
Ez a pirított zöldséges tészta személyes nagy kedvencem. Nagyon sokszor készítem, de bevallom, a zöldségeket mindig variálom. Épp ami van itthon, épp, amihez kedvem van vagy épp, aminek pont szezonja van. Nagy általánosságban azonban elmondhatom, hogy hagyma, karfiol vagy brokkoli, kelbimbó (főleg szezonban) és gomba szinte mindig kerül bele, ezen felül meg ahogy épp alakul. Tehát, kedves Olvasó, nem kell megijedni, ha valamelyik zöldség épp nincs kéznél a hozzávalókból, nyugodtan variáljuk úgy, ahogy szeretnénk. Ezt a receptet egy irányadónak szánom, amelyet mindenki saját ízléséhez tud formálni.
A pirított zöldségeket mi úgy szeretjük, ha még ressek, azaz lehet rágni, – mint ahogy a tésztát is al dentére főzöm,- nem puhulnak meg teljesen, ezért a pirítási időket én ehhez mérten írtam, de ezen is lehet változtatni. A mandulavaj egy plusz krémességet ad a szósznak, de ha nincs kedvünk készíteni, vagy csak ezért venni, akkor hagyjuk el nyugodtan.
A végén, tálaláskor mindenféle friss zöld levéllel, például rukkolával, bébispenóttal , madársalátával, stb. még meg lehet szórni, és/vagy pirított magokkal is, mindkettő nagyon finom hozzá és nem utolsó sorban nagyon mutatós is.
Na meghoztam a kedvet egy finom kis pirított zöldséges tészta elkészítéséhez?
Előkészítési idő: 10 perc
Elkészítési idő: kb. 20 perc
Nehézségi fok: könnyű
Hozzávalók 2-3 főre:
- 15 db kelbimbó
- 5-6 db kisebb karfiolrózsa
- 1 db közepes méretű sárgarépa
- 1 db közepes méretű hagyma
- 1/2 kaliforniai paprika
- 1/2 saláta cukkini (közepes méretű)
- 3-4 közepes fej gomba
- 8-10 db koktélparadicsom
- 2 ek olaj (olívát használok leggyakrabban)
- 165 ml kókusztej (konzerv, lehet kapni ekkora kiszerelést)
- 1 ek mandulavaj (natúr házi, elhagyható)
- 1 ek mustár
Fűszerek ízlés szerint, de én így:
- Só ízlés szerint
- Bors ízlés szerint
- 1/2 tk őrölt kömény
- 1/2 tk őrölt koriander
- 2 tk garam masala
Tálaláshoz:
- 2-3 főnek elég száraz tészta (én gluténmenteset használok)
- zöld levelek
Elkészítés:
- Tegyünk fel sós vizet forrni a tésztának.
- A zöldségeket mossuk meg, amelyiket kell, hámozzuk meg és és vágjuk fel darabokra. Nem kell nagyon apróra.
- Egy (wok) serpenyőt hevítsük fel, majd öntsük bele a 2 evőkanál olajat és kezdjük el pirítani a zöldségeket. Először tegyük bele a keményebbeket, tehát a kelbimbót, a karfiolt és a répát (főleg, ha nagyobb darabokra vágtuk) és pirítsuk 3-5 percig. Míg pirulnak, fűszerezzünk, majd adjuk hozzá a többi zöldséget is a paradicsom kivételével. Kevergetve pirítsuk most már az összes zöldséget még további 2-3 percig, vagy amíg ízlésünknek megfelelő puhaságúak lesznek.
- Míg a zöldségeket pirítjuk, főzzük meg a tésztát.
- Öntsük a zöldségekre a kókusztejet, adjuk hozzá a félbevágott paradicsomokat, a mustárt és a mandulavajat, keverjük jól össze, várjuk meg, míg egyet rottyan és már le is kapcsolhatjuk alatta a lángot.
- Szűrjük le a tésztát, adjuk a zöldséges raguhoz, forgassuk össze és már tálalhatjuk is. Tetejére szórjunk zöld leveleket.