Paradicsomos-babos édesburgonyás pásztorpite

Paradicsomos-babos édesburgonyás pásztorpite

Az új év első blogos receptjének egy finom egytálételt hoztam. Angoloknál nagyon népszerű étel, shepherd’s pie-nak hívják, ami magyarul pásztorpite fordítást kapott. Készülhet szinte bármiből, amiből csak kedvünk tartja. El lehet készíteni húsos, vegetáriánus és vegán verzióban is, tényleg a kreativitásunk szabhat csak határt. 

Gluténmentes vegán pásztorpite
Készül a ragu, párolódnak a zöldségek.
Gluténmentes vegán pásztorpite
A fűszerek is már benne, mennyei az illata. 🙂

Az alapkoncepció az, hogy készítünk egy ragut, valamint készítünk valamilyen zöldségpürét, majd egymásra rétegezzük a kettőt (alul a ragu, felül a püré) és sütőben összesütjük. Készülhet belőle kisebb vagy nagyobb adag is, attól függően, hány napra tervezünk. 🙂

Gluténmentes vegán pásztorpite
Minden hozzávaló belekerült, kész a paradicsomos-babos ragu.

Esetemben egy babos-paradicsomos ragut készítettem, amelybe tettem répákat és zellert is, de tényleg bármilyen más zöldség és hüvelyes is tökéletes hozzá. Mehet bele gomba, brokkoli, karfiol, édesburi, lencse, csicseriborsó… A zöldségpüréhez édesburgonyát választottam, de ugyanolyan jó a sima burgonyapüré, vagy zellerpüré, karfiolpüré, vagy vegyesen a zöldségekből. 

Gluténmentes vegán pásztorpite
Sütőtál aljára öntöttem a ragut, majd a tetejére rásimítottam a párolt, összenyomkodott édesburgonyát. Villával kicsipkéztem a tetejét.

Héjasan

Mivel az édesburit (mondjuk a simát is) héjasan célszerű enni, mert úgy az igazán egészséges, így nem pucoltam meg, hanem héjával együtt pároltam meg és úgy is nyomkodtam össze. Az édesburgonya héja sokkal puhábbra fő, mint a simáé, így egyáltalán nem volt zavaró a pürében, de természetesen, aki szeretné, az meg is hámozhatja. 

Gluténmentes vegán pásztorpite
Sütés után.

Paradicsomok

A sűrített paradicsomra itt is igaz, amit ennél a diós-karfiolos bolognai ragunál írtam, hogy nem feltétlenül szükséges bele, ha bolti darabolt paradicsomot használunk. Én házit használok, tettem el nyáron jó sok üveggel, ami viszont sokkal hígabb, mint a bolti, ezért szoktam beletenni időnként sűrítettet, hogy sűrűbb, krémesebb legyen az állaga. 

Gluténmentes vegán pásztorpite
Paradicsomos-babos pásztorpite

Változatos

Ez is egy olyan recept szerintem, ami nem lesz unalmas szinte sosem, mert tényleg kedvünk szerint variálhatjuk a hozzá- ill. belevalókat. Ez igaz a fűszerezésre is. Nagy kedvencem a curry-s ízvilág, de most direkt nem azt használtam, hogy ne mindig ilyen ízű ételeket hozzak 😀 , azonban azzal is el tudom képzelni. De tényleg mehet bele sok zöldfűszer vagy garam masala vagy mexikói fűszerkeverék is, de ha csak szimplán magyaros ízvilágra vágyunk, akkor maradhatunk a bors-kömény-pirospaprika vonalon is. Szerintem sehogy nem lehet elrontani. 

Gluténmentes vegán pásztorpite
Kedvünk szerint variálható a ragu, kerülhet bele más zöldség és hüvelyes is.

Sütőtál

Gyakran kapom kérdésnek, hogy mekkora sütőtálat használok, hogy nektek is hasonló „vastagságú” legyen az étel. Amibe most belepakoltam a ragut és a pürét, az egy 25 cm x 18 cm-es sütőtál. Nem egy óriási adag, hárman jóformán egyszeri evésre megettük. 

Ha viszont marad belőle, akkor azt másnap ugyanúgy sütőben meg lehet melegíteni, teljesen olyan lesz, mintha akkor sütöttük volna, frissen. 

Gluténmentes vegán pásztorpite
Tökéletesen jól illik mellé egy nagy adag zöldsali.

Szeretek friss zöld levelekből készített salátát tálalni mellé, szerintem nagyon jól passzol hozzá, de természetesen ez megint csak ízlés kérdése. Viszont ha eszünk mellé, akkor még több mindent ki tudunk pipálni a Dr. Greger féle napi tucat listából, hisz szerepel benne hüvelyes, zöldségek, fűszerek és a salátával zöld levelek is. 🙂 Csak nyerünk vele. 😉 Természetesen a magába a raguba is ér keverni zöld levelet; bébispenót, mángold, petrezselyem, sárgarépa zöldje is jó választás lehet. 

Én úgy gondolom, hogy érdemes elkészíteni, mert nagyon finom, tartalmas és tápláló, valamint ha nagyobb adagot készítünk belőle, akkor több napra is megoldhatjuk az ebédünket vele. 🙂

Gluténmentes vegán pásztorpite
Jó étvágyat kívánok! 🙂

A közösségi oldalaimon (Instagram, Facebook) videóval is bemutattam a készítést.

 Hozzávalók:

  • 1 kg édesburgonya
  • 1 fej hagyma
  • 4-5 gerezd fokhagyma
  • 1 szál sárgarépa
  • 1 szál fehérrépa
  • 1 szál szárzeller
  • 1 ek pirospaprika
  • 1 tk őrölt kömény
  • 1 tk koriander
  • 1/2 tk kurkuma
  • 1/4 tk bors
  • só ízlés szerint
  • 2 babérlevél
  • 1 üveg darabolt paradicsom (házit használtam, de bolti is jó)
  • 1 konzerv vajbab
  • 1 konzerv vörös vagy barna bab (enyém borlotti barna bab volt)
  • 1/4 bögre / 60 ml sűrített paradicsom (elhagyható)

Elkészítés:

  1. A sütőt a készítés folyamata közben kezdjük el előmelegíteni légkeverés fokozaton 200 fokra.
  2. Az édesburgonyát mossuk meg alaposan és héjastól vágjuk össze, majd pároljuk meg (ha nincs párolónk, vízben is megfőzhetjük).
  3. A hagymát vágjuk össze apró kockákra és egy kis olajon és/vagy vízen pároljuk üvegesre. 
  4. Adjuk hozzá a fokhagymát és az összevágott zöldségeket, fűszereket és a paradicsomot. Fedő alatt pároljuk a zöldségeket 10-15 percig, vagy addig, míg ízlés szerint megpuhulnak.
  5. Amikor megpuhultak a zöldségek, adjuk hozzá a babokat és a sűrített paradicsomot (ha használunk), forraljuk még pár percig és kész is a ragu.
  6. Amikor megpárolódott az édesburgonya törjük össze villával.
  7. Öntsük egy sütőtál (az enyém 25 cm x 18 cm) aljára a babos ragut, simítsuk a tetejére az édesburgonyapürét, villával kicsit csipkézzük ki (el is hagyható), majd tegyük az előmelegített sütőbe és süssük 35-40 percet, vagy amíg kap egy kis barnás színt a teteje. Tálaljuk friss salátával. 🙂


Hosszászólások