Lencsedhal
És akkor, ha már az előző bejegyzés illetve recept az indiai lepénykenyér, azaz a naan kenyér volt, akkor éppen itt az ideje, hogy hozzam a mellé nagyon jól passzoló, kedvenc indiai fogásomat is, méghozzá a lencsedhalt. Írásmódja lehet még dal, dahl vagy daal is, mindegyikre találunk példát. Nem mélyedtem bele, hogy mitől függ, hogy hogyan írják, de azt gondolom, hogy talán ahhoz is köze lehet, hogy őshazájában az ország mely területén vagyunk épp. A lényeg azonban nem az írásmódján van. Ez tulajdonképpen nem más, mint egy keleti ízvilágú, fűszeres, kókusztejes lencsefőzelék. Én alapjáraton is szeretem a lencsefőzeléket, ha lenne egy főzelék listám, akkor a top 5-ben szerepelne az biztos. Ez a fűszeres verzió meg kimondottan nagy kedvenc, télen-nyáron jöhet. 🙂
Miből készülhet?
A dhal hagyományosan mindig valamilyen száraz hüvelyesből készül, lehet az lencse, bab, sárgaborsó és akár csicseriborsó is. Én leggyakrabban két fajta lencséből, méghozzá vöröslencséből és a klasszikus, hagyományos barna lencséből készítem. A dhal elkészítésére sincs egységes szabály, szinte mondható, hogy ahány ház, annyi dhal recept – Indiában is. 🙂 Fűszerek tekintetében azonban egy biztos kerül mindegyikbe, méghozzá kurkuma.
Köret főzelék mellé?
Igen! Persze nyugodtan ehetjük úgy is, mint egy hagyományos főzeléket, „sima” kenyérrel, de eredetileg főleg naan kenyérrel vagy rizzsel tálalják. Én is az utóbbi kettővel szoktam, azaz naan kenyérrel vagy rizzsel. Bár inkább naan kenyérrel ÉS rizzsel. 🙂 Nem egyszerre persze, de már jó ideje, ha dhalt készítek, akkor főzök mellé egy jó adag rizst is, mert a dhalból általában marad még másnapra is, a naan viszont frissen jó, abból nem szoktam akkora mennyiségeket sütni, hogy több napig együk. Így míg tart a friss naan addig azzal, ha elfogyott, akkor rizzsel – főleg barnával – esszük.
Tippek tálalásra
A naan és a rizs mellett gyakran extrázom még a tálalást. A krémesség fokozása érdekében natúr kókuszjoghurtot is locsolok a tetejére – a lencsedhal amúgy is tartalmaz kókusztejet, úgyhogy teljesen harmonizál az ízvilággal. Ezen túl még avokádót is teszek időnként mellé, vagy szeletekre vágva, vagy összenyomkodva, ami szintén extra krémességet ad.
Mennyei, próbáljátok ki! 🙂
Hozzávalók 4-5 főre:
- 1 közepes fej hagyma (vagy két kisebb)
- 1 bögre / 220 g vöröslencse
- 1 bögre / 200 g zöld vagy barna lencse
- 1 konzerv (400 g) darabolt paradicsom
- 1 kisebb darab gyömbér (helyettesíthető őrölt gyömbérrel is, abból kb. 1/2 – 1 tk)
- Só, bors ízlés szerint
- 1 1/2 tk őrölt kömény
- 1 tk őrölt koriander
- 3 tk garam masala fűszerkeverék
- 1 1/2 tk kurkuma
- 4,5 bögre / 1125 ml víz vagy zöldségalaplé
- 1 konzerv (400 ml) kókusztej
- Olívaolaj
- Petrezselyem
Tálaláshoz:
- Alakor naan kenyér
- Párolt (barna) rizs
- Natúr kókuszjoghurt
- Avokádó
Elkészítés:
- 1-2 ek olívaolajon kezdjük el pirítani a hagymát és a lereszelt gyömbért.
- Ha kicsit megfonnyadt a hagyma (pár perc), adjuk hozzá a fűszereket, a száraz lencséket, öntsük fel a vízzel vagy alaplével és a darabolt paradicsommal, majd közepes lángon fedő alatt főzzük puhára a lencsét. (Kb. 20-30 perc)
- Ha megfőtt a lencse, adjuk hozzá a konzerv kókusztejet és az aprított petrezselymet, majd keverjük át és már kész is.
- Tálaljuk friss naan kenyérrel vagy párolt rizzsel, extraként még pár kanál kókuszjoghurttal, avokádóval.