Lencsebolognai alaprecept
A lencsebolognai alapötlet természetesen nem az én találmányom, sok helyen lehet vele találkozni, én is egy külföldi blogon olvastam először róla pár éve. Az ötlet nagyon megtetszett, mivel a bolognai ragut nagyon szeretjük, régebben húsos verzióban is gyakran készítettem, viszont akkor is mindig igyekeztem kicsit zöldebbé tenni, sokszor csempésztem zöldségeket a hús mellé. Viszont mióta először elkészítettem a lencsés verziót, azóta csak így készítem. Nagyon finom! 🙂 Az alaprecept állandó, ezt szoktam még variálni plusz zöldségekkel.
Szerintem abszolút gyerek-kompatibilis, legalább is nálunk ez a fogás tuti siker. Kislányom nagyon szereti a tészta ételeket, a paradicsomosokat meg kiváltképp, úgyhogy mikor ezt főzöm, nem kérdés, hogy kiürül-e a kis tányérkája. 🙂
Lencsebolognai alaprecept, ahogy én készítem:
Hozzávalók kb. 3-4 főre:
- 1 közepes fej vöröshagyma
- 2-3 gerezd fokhagyma (ízlés szerint)
- 1 közepes nagyságú sárgarépa
- 1 szál szárzeller (egy kis darabka sima zellerre cserélhető)
- 400 ml passzírozott paradicsom (lehet házi, konzerves, üveges, dobozos… amink épp van otthon vagy amit szeretünk. Én általában saját eltevésűt használok, amíg kitart a készlet, ha meg már nincs, akkor boltit, de akár konzerves darabos paradicsom is használható. Ebben az esetben darabosabb lesz a ragu.)
- 2 ek sűrített paradicsom (elhagyható, krémesebb, sűrűbb lesz tőle a szósz)
- 250 g főtt lencse (gyorsaság és egyszerűség kedvéért természetesen konzerv is használható, ez a mennyiség egy normál konzervesnek felel meg kb.)
- 1 teáskanál olívaolaj
- pár szem olívabogyó (elhagyható)
Fűszerek ízlés szerint (én kb. 1 teáskanálnyit szoktam a szárított zöldfűszerekből):
- só
- bors
- bazsalikom (friss vagy szárított mindegy)
- oregánó (ez is lehet friss vagy szárított is)
- majoranna (szintén friss vagy szárított)
Elkészítés:
- A hagymát és a szárzellert vágjuk apró kockákra, a sárgarépát hámozzuk meg, majd reszelőn reszeljük le (kis vagy nagy lyukún ízlés szeirnt).
- Egy serpenyőben melegítsük fel az olajat, tegyük bele a hagymát, répát, zellert, nyomjuk rá a két gerezd fokhagymát, fűszerezzük és kevergetve pirítsuk 5 percig, míg a zöldségek kicsit megpuhulnak. (Önthetünk alá egy kis vizet is, hogy hamarabb megpuhuljanak)
- Tegyük hozzá a lencsét (konzeves esetén a elszűrt lencsét) és az olívabogyót (ha használunk), forgassuk és melegítsük össze.
- Öntsük a zöldségekre a paradicsomszószt és a sűrített paradicsomot, keverjük át és hagyjuk egyet felforrni.
- Kóstoljuk meg, hogy elég sós, fűszeres-e, ha szükséges, fűszerezzünk még, és kész is a ragu.
Főzzük meg a tésztánkat az útmutató szerint (én gluténmenteset használok). Szűrjük le a tésztát, majd keverjük össze a raguval és már tálalhatjuk is.
Tippek
Én általában zöld levelekkel megszórom a tetejét, leggyakrabban rukkolával, bébispenóttal vagy madársalátával – néha avokádót kockázok rá.
Amikor nemcsak az alapot készítem, hanem még plusz zöldségeket is teszek bele, pl. cukkinit, articsóka szívet, fodros kelt, brokkolit, karfiolt, kelbimbót, sütőtök kockákat…stb, akkor ezeket a hagymával-répával együtt az elején beleszórom és megpirítom őket is. Ha cukkinit és karfiolt is teszünk bele egyszerre, akkor érdemes a cukkinit nagyobb/vastagabb, a karfiolt kisebb/vékonyabb darabokra vágni, mert a cukkini sokkal hamarabb puhul, mint a karfiol vagy kis időkülönbséggel beletenni.