Kukoricafritterek

Kukoricafritterek

Szeretitek a kukoricát? Ha igen, akkor ezek a lepények is ízleni fognak, mert a kukorica a főszereplő benne. 🙂 A sok zöldséglepényem sorába most ezt hoztam, ami inkább gabonalepény, mint zöldség, mert hát a kukorica az egy gabonafajta.

Gluténmentes vegá kukoricafritterek
Hozzávalók a robotgépben

Konzerv vs. friss

Én most konzerves kukoricából készítettem, de kukoricaszezonban nagyon finom friss kukoricából is. Alapvetően főttből van a recept, de készítettem már nyers kukoricából is, amikor nagyon friss, zsenge csövekhez jutottam. Kislányom azokat nyersen is szokta rágcsálni, nagyon finom, édes és lédús. 🙂 Akkor csak levágtam a csövekről a szemeket, és azzal készítettem el a receptet. Sütés közben úgyis megfő, úgyhogy nyáron akár így is ki lehet próbálni.

Gluténmentes vegá kukoricafritterek
Maradhat darabos a massza, nem kell teljesen simává mixelni
Gluténmentes vegá kukoricafritterek
A maradék kukoricát keverjük el a masszában, és már lehet is sütni

Ennek a receptnek az alapötletét még jó pár évvel ezelőtt találtam Deliciously Ella receptjei között. Kicsit átszabtam a saját ízvilágunkra és azóta időről-időre nálunk is elkészül, mert tényleg nagyon finom.

Gluténmentes vegá kukoricafritterek
Egy lepényke egy nagyobb evőkanálnyi mennyiség nálam, de általában azért nem mindegyik sikerül ugyanakkorára 🙂
Gluténmentes vegá kukoricafritterek
A serpenyő méretétől függően süssünk annyit egyszerre, amennyi kényelmesen elfér

Kukorica

Teljesen hétköznapi alapanyag, viszonylag nem is drága és bárki megtermelheti akár a saját kertjében is. A boltokban elérhető konzerves és fagyasztott formában is, valamint szezonban frissen, csövekben is. A kukoricának is rengeteg fajtája létezik és alapvetően állati takarmánynak termesztik, innen az összefoglaló takarmánykukorica név.  Az úgy nevezett csemegekukorica, amit emberi fogyasztásra termelnek, az az össz kukoricateremés elég csekély százalékát teszi csak ki, sajnos. Főleg ezek a nagyon finom, lédús édes fajták, amiket jóformán önmagukban is lehet enni, főzés nélkül. A kettőnek teljesen más az ízvilága, állaga és pont ezért eléggé felháborító tud lenni, mikor szezonban egy-egy árus a takarmánykukoricát próbálja rásózni az emberre csemegekukorica néven. Szerintem nem is mindig lehet megkülönböztetni a kinézete alapján, nyilván a friss takarmánykukorica is szép sárga. Legtöbbször csak otthon derül ki az átverés, mikor az ember megfőzi és egy kemény, száraz és édestelen főtt kukorica lesz a végeredmény. Ennek kiküszöbölésére általában olyan helyen veszem, ahol még nem csalódtam és tudom, hogy a termelőnek nem szándéka átverni. (Kisvárosban lakom, a piacon az ember hamar kiismeri magát, így vannak már bevált helyek, termelők, valamint az év nagy részében úgyis Petitől jön a friss zöldség és gyümölcs, amiben meg még szintén nem csalódtam. Ha esetleg mégis minőségi probléma fordulna elől, azt Peti egyből orvosolja is, így rossz érzése sosem marad az embernek. :))

Gluténmentes vegá kukoricafritterek
Alacsony hőfokon 3-5 perc oldalanként, bár ez attól is függ, hogy milyen vastag egy-egy lepény. Ha megsültek, lehet is tálalni. 🙂

Tápanyagtartalom

A kukorica elég tápanyagdús, és alapjában véve egy nagyon egészséges alapanyag. Sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, viszont elég sok szénhidrátot is, ezért a fogyókúrázok általában kerülik.  A viszonylag magas glikémiás indexe miatt a cukorbetegeknek sem szerepel a naponta fogyasztott élelmiszereik között. Az, hogy mennyire édes, azt a benne lévő cukortartalom határozza meg. Zsenge állapotában a legtöbb benne, ilyenkor a legédesebb. Ezt szoktuk tejes kukoricának hívni. 

Gluténmentes vegá kukoricafritterek
Kukoricafritterek. Bármilyen köret jól illik hozzá, na és persze valami finom szósz sem maradhat el! 🙂

A kukorica gluténmentes, így a gluténérzékenyek fogyaszthatják. Készül belőle liszt, dara, keményítő, olaj … melyek aztán még több felhasználási lehetőséget kínálnak.

Gluténmentes vegá kukoricafritterek
Itt most épp egy tahinis szószba mártogatom, de ízlésünk szerint bármi más is jó lehet. 🙂
Gluténmentes vegá kukoricafritterek
Már csak egy nagy harapás hiányzik. 🙂

Receptről

A legtöbb esetben már majdnem mindent igyekszem sütőben, minimális olajjal (vagy gyakran anélkül) sütni, de hogy őszinte legyek, ezeket a kukoricafrittereket ott még nem próbáltam. Biztos működne pedig, úgyhogy tuti, hogy a következő alkalommal ki fogom próbálni, de most még azt a verziót hoztam, mikor serpenyőben sütöm- szintén csak a legszükségesebb mennyiségű olajjal. 

Gluténmentes vegá kukoricafritterek
Most már az sem! 😀

Sárgaborsólisztet használtam hozzá, én általában tartok itthon, de ez igazából más lisztre is cserélhető. Célszerű olyat, ami kicsit jobban veszi a nedvességet, de ezt akár magunk is kitapasztalhatjuk. Ezt a receptet sem lehet nagyon elrontani. Ha túl hígnak találjuk a masszát, akkor sűrítjük (valamilyen liszttel), ha túl sűrűnek, akkor meg hígítjuk (mondjuk vízzel). Egy lágy, kicsit folyósabb masszát fogunk kapni, ami viszont sütéskor nem fog elfolyni, szétesni. Ha több lisztet teszünk bele, jobban formázható lesz és akkor akár sütőben is meg tudjuk sütni.

Gluténmentes vegá kukoricafritterek
Sült zöldségekkel, fűszeres rizzsel, tahiniszósszal és egy nagy adag almás zöldsalival tálalva.
Jó étvágyat kívánok! 🙂

Én csak bíztatok mindenkit, aki eszik kukoricát, hogy próbálja ki, szerintem nagyon finom. A kukorica elég gyerekbarát kaja, így szerintem a kisebbeknél is sikert fog aratni. 🙂 

Hozzávalók kb. 15-17 darabhoz:

  • 2 kis konzerv kukorica (2 x 340 g nettó tömeg)
  • 3-4 szál újhagyma, vagy egy nagy fej vörös hagyma
  • Só, bors ízlés szerint
  • 1/4 tk kurkuma
  • 2 tk pirospaprika
  • 1 tk koriander
  • 3 ek lenmagpehely (őrölt lenmag)
  • 8 ek sárgaborsóliszt (vagy csicseriborsóliszt vagy valamilyen keményítő)
  • 3 ek víz (nem szükséges, csak ha nagyon száraznak találjuk)
  • 2 ek olívaolaj

Elkészítés:

  1. Az egyik leszűrt kukoricakonzervet adjuk a késes betétű robotgép tartályába és adjuk hozzá az összes többi hozzávalót (az olaj kivételével) és mixeljük össze. 
  2. Tegyük át egy tálba a masszát és keverjük bele a 2. leszűrt kuloricakonzervet. Ha túl hígnak találjuk, adjunk hozzá még egy kis lisztet.
  3. Egy serpenyőbe öntsünk 1-2 ek olívaolajat és evőkanalanként kanalazzunk bele a masszából. Inkább alacsony hőfokon süssük, oldalanként 3-5 percig, hogy átsüljön, de ne égjen meg.
  4. Tálaljuk kedvenc köreteinkkel, szószokkal.



Hosszászólások