Gombapörkölt galuskával

Gombapörkölt galuskával

A gombapöri szerintem eléggé ismert és – talán mondhatom azt is, hogy –  népszerű étel, nem csak a vegák, vegánok körében. Legalábbis ha visszagondolok gyerekkoromra, Anyukám elég sokszor készítette, főleg gombaszezonban, pedig akkor még vegyes étrenden volt az egész család. 🙂 🙂 Gyakran jártunk gombázni szüleimmel a környék erdeibe, mindig jó móka volt, szerettem keresni a gombákat. Bátyámmal versenyezni is szoktunk, hogy ki talál többet, bár az nem mindig volt kikötés, hogy ehető is legyen, csak a kutatás, keresés élménye hajtott minket. 🙂 Amikor találtunk egyet, mindig hívtunk Anyuékat, hogy nézzék meg, ez ehető-e, ha igen, akkor több pont járt érte a versenyben. 😀 😀 Közben-közben meg szép lassan meg is tanultuk, hogy melyik gombákat szedhetjük össze és melyikeket nem. 

Gluténmentes vegán gombapörkölt galuskával
Pöri hozzávalók – nem kell túl sok minden, igaz?
Gluténmentes vegán gombapörkölt galuskával
Készül az alap: a hagyma és a paprika fűszerekkel olajon kicsit megdinsztelve

Aki szokott gombázni, az tudja, hogy azért nem minden esetben garantált a teli kosár, így esetünkben is előfordult, hogy időnkét csak néhány példánnyal tértünk haza, ami maximum egy gombás rántottához volt elég. 🙂 Viszont ha pont jókor, jó helyre, jó időben mentünk, akkor akár két teli kosár is lehetett a jutalmunk, amiből aztán jutott mindenre. 

Gluténmentes vegán gombapörkölt galuskával
Mehet bele a paradicsom és a paprika is…
Gluténmentes vegán gombapörkölt galuskával
… majd a gomba. Jól összeforgatjuk és 5-10 perc alatt puhára főzzük
Gluténmentes vegán gombapörkölt galuskával
Ha megpuhult a gomba, mehet bele a habarás…
Gluténmentes vegán gombapörkölt galuskával
… átkeverjük, egyet-kettőt forralunk rajta és a gombapörkölt kész is

Gomba, gomba, gomba

A gomba nem túl jól tárolható, viszonylag hamar fel kell dolgozni, így az ilyen teli kosarak után Anyu mindig egyből nekiállt a pucolásnak, szortírozásnak, a “miből mit készítek”-nek, és a sok gombából biztos hogy jutott gombapörinek is. 🙂  Nagyjából rántott gombát, tojásos gombát, gombapörit szokott Anyu anno készíteni a gombákból, de szárítani is szokott, amiből levesbe került és ha tényleg sok volt, még fagyasztóba is jutott. 

Gluténmentes vegán gombapörkölt galuskával
Míg készül a gombapörkölt, készül a galuska is 🙂
Gluténmentes vegán gombapörkölt galuskával
Ha a nokedli is kész, akkor már csak a tálalás van hátra

A mai napig járunk gombázni szezonban, azonban az év nagyobb részében én is boltban veszem, így most a receptet is bolti, barna fejű csiperkegombából készítem el, de természetesen bármi más fajtából is el lehet készíteni. Gombaszezonban próbáljuk ki eredi gombákból is, szerintem sokkal jobb íze lesz tőlük, főleg ha mondjuk több fajta is kerül bele. 🙂 

Gluténmentes vegán gombapörkölt galuskával
Tányér egyik felére sok noki, másikra pöri, egy kis petrezselyem és kész is a mennyei lakoma 🙂

A gombák jótékony hatásáról már ebben a gombapástétomos receptemnél írtam, így most még egyszer nem ismétlem önmagam, akit érdekel, ott el tudja olvasni. 

Gluténmentes vegán gombapörkölt galuskával
Bármilyen savanyúság jól illik mellé szerintem. Én ez alkalommal savanyú káposztával kínáltam

Nokedli

Több próbálkozásom volt nokedli fronton. Egy olyan nokedlit szerettem volna készíteni, ami teljesen gluténmentes, nincs benne keményítő, teljes kiőrlésű lisztekből készül és még finom is. 🙂 🙂 Szerintem ez olyan lett. Nem azt mondom, hogy nem fogom még idővel tökéletesíteni, de elsőre szerintem megfelelő. Egy kicsit lágy és ragacsos lesz, ettől ne ijedjen meg senki. Nekünk bejön ez az állag, viszont elképzelhető, hogy nem mindenkinek. Ha meg egyáltalán nem szereted a nokedlit, akkor természetesen teljesen jó más körettel – rizs, tészta, krumpli, köles, quinoa stb. – tálalva is, vagy ha még ezeket sem szeretnék, akkor mondjuk két szelet (friss házi) kenyérrel is elfogyaszthatjuk. 🙂

Gluténmentes vegán gombapörkölt galuskával
Kinek jöhet ebédre vagy vacsira? 🙂
Gluténmentes vegán gombapörkölt galuskával
Gombapörkölt galuskával – gluténmentes és vegán

Hozzávalók 2-3 főre:

Gombapörkölt:
  • 500 g csiperkegomba szárastól (vagy tetszés szerinti gomba)
  • 1 fej vöröshagyma
  • 1 db zöldpaprika (kisebb)
  • 1 db paradicsom (kicsi)
  • só, bors, ízlés szerint
  • 1/2 tk őrölt kömény
  • 1 1/2 tk majoranna
  • 2 tk pirospaprika
  • olívaolaj
  • díszítéshez (de akár belekeverni is ) petrezselyem
Habaráshoz:
  • 150-200 ml hideg víz
  • 1 kis doboz vegán tejföl (150 g-os)
  • 1 csapott ek sűrítő: én nyílgyökérlisztet használtam, de jó más keményítő is
Nokedli:
  • 150 g zabpehelyliszt
  • 150 g rizsliszt
  • 1 ek útifűmaghéj
  • só, ízlés szerint
  • 400 ml víz

Elkészítés:

  1. A hagymát, paprikát vágjuk össze és kezdjük el pirítani 1-2 ek olívaolajon.
  2. Pár perc után adjuk hozzá a sót, borsot, köményt és majorannát, majd ismét pár perc után az összevágott paradicsomot és a pirospaprikát, majd keverjünk rajta párat.
  3. Adjuk a paprikás-hagymás alaphoz a szárával együtt összevágott gombát és főzzük/pároljuk meg 5-10 perc alatt. Ha úgy látjuk, önthetünk alá egy kis vizet, de a gomba úgyis engedni fog levet, úgyhogy nem szükséges.
  4. Ha megpuhult a gomba, keverjük bele habarást, forraljunk rajta párat és le is húzhatjuk a tűzről. A gombapörkölt elkészült. (Közben kóstoljuk meg, hogy elég fűszeres-e az ízlésünknek, ha nem, fűszerezzük még.) Keverhetünk bele (vagy majd szórhatunk a tetejére) apróra vágott petrezselymet. Íznek sem utolsó, de ez elhagyható.
  5. Míg fő a pörkölt, készítsük el a nokedlit. Egy tálba keverjük össze a nokedli hozzávalóit és készítsünk belőle tésztát.
  6. Forraljunk egy lábasban vizet, és nokedliszaggatóval szaggassuk bele tésztát. Én 2-3 részletben szoktam, de az edény méretétől is függ, hogy mennyi fér bele. A nokedlik hamar feljönnek a víz tetejére, főzzük pár percig és szedjük ki. Meglocsolhatjuk egy kis olívaolajjal, hogy ne ragadjanak nagyon össze. 
  7. Ha az összes tésztát kiszaggattuk, már tálalhatjuk is a gombapörkölttel. Savanyúság és egy kis plusz tejföl jól illik mellé. 🙂


Hosszászólások